کلات شهرستانی است در شمال شرقی استان خراسان رضوی که مرکز این شهرستان، شهر کبود گنبد نام دارد. شهری که در میان کوه‌های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، 145 کیلومتر جاده کوهستانی است. کلات در لغت به معنی «آبادی و زیستگاه بر فراز کوه» است و همان‌گونه که از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر شاه می‌گیرد و فراز و فرودهای تاریخی‌اش را با نادر تجربه کرده.او دستور ساخت کاخی را در کلات نادری داد که هم‌اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید مشهور است. او ظاهرا از این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می کرده است. این کاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه کاره ماند، اما با همین شرایط در مدت زمان حکومت نادر مورد استفاده بود. سرزمین کلات باتوجه به این که در میان کوه قرار گرفته، به سرزمین دژهای نفوذ ناپذیر شهرت داشت و دلیل انتخاب کلات توسط نادر نیز همین نفوذ ناپذیری آن بوده است.

جاذبه های کلات نادری مشهد

  • کتیبه نادری در ورودی شهر کلات
  • مسجد کبود گنبد کلات نادر
  • قصر خورشید
  • برجهای دیده بانی دربند ارغونشاه
  • دربند ارغونشاه
  • آبشار آبگرم کلات
  • آبشارهای زیبای قره سو
  • سد تاریخی شهر کلات نادری (بند نادری)

 

کاخ خورشید

 کاخ خورشید، بنایی 3 طبقه است که اسرای هندی آن را بنا کردند. این کاخ مجموعا 12 اتاق دارد که داخل هراتاق تزییناتی از نقاشی و گچبری دیده می‌شود. در میان این تزیینات، تصاویری از شاهزادگان نادری نیز به چشم می‌خورد. در وسط این بنای 8 ضلعی، برج‌های استوانه‌ای‌ مانند در دوطبقه قرار دارد که محل اقامت شاه و خانواده‌اش بوده‌است. زیبایی این کاخ بیشتر در آرایش نمای خارجی کنگره‌دار ساختمان است که در آن معماری مغولی – هندی به چشم می‌خورد. داخل اتاق‌ها با نقاشی و گچبری تزیین شده‌اند.

کتیبه نادری

 کتیبه نادری سنگ نوشته ای به زبان  ترکی در مدخل دربند ارغون شاه در کلات نادری٬ و پیش از آبادی دربند می باشد. اشعار به خط ترکی بر روی صخره بزرگی حک شده است. ارتفاع کتیبه از سطح رودخانه ۱۵ متر بوده دارای ۲۴ بیت شعر ترکی است. اشعار متعلق به گلبن افشار از شاعران دربار نادر شاه افشار است. و شعر در ستایش نادر است و با حمد خدا شروع می شود و همچون دیگر آثار نادر با مرگ او ناتمام مانده است. حکاک این کتیبه کم‌نظیر در تاریخ اسلامی و ترکی شناخته شده نیست.

قصر خورشید مهمترین و شهره‌ترین اثر تاریخی کلات است و مثل میدان آزادی که نماد تهران تلقی می‌شود و یا حرم امام رضا(ع) که نماد مشهد است نماد کلات نادری به شمار می‌رود. قصر در وسط باغی بزرگ بنا شده که اکنون چند چنار سالخورده در این سو و آن سویش حکایت می‌کند که به روزگار نادر جای فوق العاده زیبایی بوده است.

اما حالا پس از گذشت نزدیک به 300 سال، زیر بار حوادث روزگار کمر خم کرده و گرچه باشکوه است اما بعید است یک دهم شکوه اولیه را داشته باشد.

قصر خورشید در سه طبقه شامل زیرزمین، طبقه دوم یا همکف و طبقه سوم ساخته شده است. زیرزمین این قصر دارای زیبایی بسیار خاصی است. البته اگر به بنای بیرونی قصر نگاه بیندازید شاهد هستید که نقش‌های آن عمدتاً با طبیعت ایران بیگانه است  میوه‌هایی را کشیده‌اند که با اقلیم ایران سازگاری ندارد.

استان: خراسان رضوی
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 36.9970294 و طول 59.7163361
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع:  tasnimnews.com و irandehkadeh.com

One thought on “کلات نادر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *