رضا عباسی از هنرمندان بزرگ عصر صفوی است که سبک هنری خاصی را در نقاشی ایرانی ابداع کرد. او تمایل خود را به مشاهده وقایع و ثبت آن‌ها با طراحی سیاه قلم و ترسیم تک چهره و تک نگاره نشان داد و پس از مولانا «شیخ محمد سبزواری» به رواج صورت فرنگی در ایران پرداخت. در دوران شاه عباس بزرگ سه نقاش و خوشنویس هنرمند زندگی می‌کرده‌اند که به دلیل شباهتی که در نام و هنر داشته‌اند در تشخیص آنان نوعی ابهام به وجود آمده است.

تاریخچه موزه رضا عباسی
ساختمان موزه در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی بود که به دلیل ویژگی‌های معماری و محل قرار گیری مورد توجه مسوولان وقت قرار گرفت و از صاحب اصلی خریداری شد. این موزه به طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۵۶ به وسیله فرح پهلوی گشایش یافت ما درست یک سال بعد در آبان ماه سال ۱۳۵۷ تعطیل شد. در این دوره یعنی از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸، مدیریت موزه بر عهده آیدین آغداشلو بود. در پایان سال ۱۳۵۸ بار دیگر این موزه پس از دگرگونی‌هایی در آرایش داخلی و گسترش فضای نمایشگاهی بازگشایی شد. در سال ۱۳۶۳ به دلیل مشکلات داخلی کار موزه بار دیگر به تعطیلی کشید و یک سال بعد دوباره بازگشایی شد. اما این بازگشایی دوام چندانی نداشت و موزه یک بار دیگر در همان سال تعطیل شد تا سرانجام در ۱۵ بهمن سال ۱۳۷۹ برای پنجمین بار و پس از انجام بازسازی دوباره آغاز به کار کرد. در حال حاضر این موزه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می‌شود.

 

ساختمان موزه

این موزه ۳ طبقه را نمونه کوچکی از موزه ایران باستان می دانند، چرا که آثار موجود در آن، مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و دوره قاجاریه است. از ۵۰ هزار اثر نگهداری شده در این موزه، تنها ۷۰۰ اثر برای عموم قابل بازدید است و باقی آثار به صورت موقت در نمایشگاه ها و یا رویداد های خاصی در معرض دید عموم قرار داده می شوند. درست مثل موزه ایران باستان در تهران، روند تاریخی این موزه هم از طبقات بالا شروع می شود.

برای دیدن قدیمی ترین آثار باید به طبقه سوم بروید و راهتان را در طول تاریخ به طبقه اول پیدا کنید. این موزه، ۶ تالار با عنوان های تالار پیش از اسلام در طبقه سوم، تالار هنر های اسلامی ۱ و ۲ در طبقه دوم، تالارهای نگارگری و خوشنویسی درطبقه اول و تالار نمایشگاه موقت در طبقه همکف می شود. علاوه بر این تالار ها، می توانید از کتابخانه در طبقه سوم و بخش مرمت و نگهداری موزه رضا عباسی دیدن کنید.

در کتابخانه ی این موزه، در حدود ۶ هزار جلد کتاب در زمینه تاریخ و فرهنگ ایران و روزنامه ها و مجلات قدیمی فارسی وجود دارد. در بخش مرمت و نگهداری آن نیز که یکی از پیشرفته ترین کارگاه‌های مرمت در کشور است، آثار نقاشی، کتاب های خطی و اشیای فلزی این موزه و حتی آثاری از دیگر موزه های کشور، مرمت و نگهداری می شوند.

 

استان: تهران
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 35.7410325 و طول 51.4464252
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع:  sassanids.com و  makanbin.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *