در معماری اسلامی مساجد یکی از مهم‌ترین پروژه‌های معماری به شمار می‌آیند و مسجد جامع شافعی متعلق به مسلمانان اهل تسنن، یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مساجد ایران است که باگذشت زمان تبدیل به شاهکار تاریخی شده است. این مسجد که توسط جمعی از خیرین اهل سنت احداث‌شده است و معماری چشم‌نواز و زیبای آن محصورتان خواهد کرد، نقطه‌ی اوج معماری مساجد ایران در کرمانشاه به شمار می‌آید و با گلدسته‌های بلند و استوارش بر زیبایی شهر کرمانشاه افزوده است. همچنین نمای داخلی و گچ‌بری‌های این مسجد که مزین به آیات قرآن کریم است روح معنوی خاصی به مسجد بخشیده است.

مسجد شافعی ازیک‌طرف به میدان جوانشیر و از طرف دیگر به تاریکه بازار محدود می‌شود؛ و امروزه تنها در بنای تازه‌ی مسجد که در کنار بنای قدیمی قرار دارد و به سبک مساجد ترکیه ساخته‌شده است نماز برگزار می‌شود.

ملامحمد ربیعی امام‌جمعه مسجد جامع شافعی کرمانشاه بود که در سال 1375 به شهادت رسید. ایشان در ظهر روز یکشنبه ۱۲ آذرماه ۱۳۷۵ به‌قصد رفتن به محل کارش در صداوسیمای استان کرمانشاه از خانه خارج شد و هرگز به خانه برنگشت. ملامحمد ربیعی در سال ۱۳۱۱ در روستای دراسپ از توابع دیواندره به دنیا آمد و از همان ده‌سالگی گاه‌گاه، به زبان کردی و فارسی شعر می‌سرود و می‌نوشت و حتی در سال‌های امامت از آن غافل نشد و ادامه می‌داد. وی در سال ۱۳۵۰ دیوان اشعار خود را در سه زبان کردی، فارسی و عربی به نام «چهارفصل (به کردی: چوار فه‌سڵ)» منتشر ساخت. کتاب «آینهٔ اسلام»، نخستین اثر محمد ربیعی بود که چاپ شد. کتاب «عالی‌جناب گوریل» نام رمان فارسی از ایشان است که در سال ۱۳۷۲ چاپ شد و هم‌چنین در سال ۱۳۸۵ توسط انتشارات پرتو بیان نشر یافت.

تاریخچه

مسجد جامع شافعی در سال ۱۳۲۴ توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی مرحوم حاج ملاسید حسین مسعودی تأسیس‌شده است و از آن زمان تاکنون محل اقامه نماز و برپایی مراسم مختلف است. قبل از این در محل فعلی زائرسرایی برپا بود.
احداث ساختمان مسجد را می‌توان مرهون مساعدت‌های مادی و معنوی خیرینی چون خلیفه محمد صالح محمدی، حاج خلیفه سید علی نقش‌بندی، حاج جعفر شریفی، حاج احمد مدللی، میرزا حبیب بلندی، حاج علی‌محمد شیانی و جمع دیگری از مردم مسلمان کرمانشاه دانست.
استان: کرمانشاه
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 34.3169494 و طول 47.0674859
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع: cafegardesh.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *