غار سهولان دومین غار آبی بزرگ در ایران است و در حدود 43 کیلومتری شمال شرقی مهاباد در محور مهاباد- بوکان در نزدیکی روستای سهولان قرار دارد. غار آبی سهولان یکی از مهم‌ترین و کم‌نظیرترین غارهاى طبیعی کشور و از شگفت‌انگیزترین جلوه‌هاى طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به ‌شمار می‌رود. عمق آب داخل غار در برخی نقاط به 32 متر می‌‌رسد و اختلاف دمای درون و بیرون غار بین 10 الی 15 درجه است. این پدیده زیبا و نادر داراى 2 دهانه است.

سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است که شاید دلیل این نامگذاری مربوط به یخبندان‌های طولانی زمستانی و سرمای هوای داخل غار در تابستان باشد. البته اهالی محل این غار را «کونه کوتر» به معنای لانه کبوتر نیز می‌‌نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.

تنها موجودات زنده این غار کبوتر چاهی و خفاش می‌باشند که قسمت‌هایی از غار را به‌ عنوان آشیانه انتخاب کرده‌اند.

غار سهولان
غار سهولان

در مسیر غار سهولان

از مسیری باریک و کوهستانی به سمت سهولان پیش می رویم؛ میان راه اهالی کرد را میبینیم که با لبخندی ورود ما را خوش آمد می گویند، از دور بی آنکه بدانند چه کسی هستی، دستی به نشانه احترام و ادب بلند می کنند؛ دیگر احساس نمی کنی در شهری دیگر از موطن خود هستی.

طبیعت بکر و هوای خنک و روح افزا در کنار چهره گشاده اهالی نوید سفری خوش و ماندگار را می دهد. کم کم به نزدیک غار میرسیم، مسیری پلکانی ورودی غار را نشان می دهد. باید بالا برویم و بلیطی تهیه کنیم و #سهولان را از نزدیک ببینیم.

می گویند غار سهولان بسیار شبیه غار علیصدر است و طبیعت آن تو را به یاد سفر به غار علیصدر می اندازد؛ باید داخل غار شد و با دقت همه جا را نظاره کنیم و بعد گفته ها و شنیده ها را قضاوت کرد.

جلیقه نجاتی را که هنگام ورود به گردشگران می دهند را به تن کرده و میهمان سهولان می شویم. اینجا هنگام ورود بویی به مشامت می رسد (البته به هیچ وجه ناخوشایند نیست)، بوی گوگرد و رطوبت فضای داخل غار است که از همین ابتدای مسیر، تفاوت بیرون و داخل را نشانت می دهد.

هوای نمناک و خنک غار برای ما که میهمان سهولان هستیم بسیار دوست داشتنی است اما نمی دانم کارکنان داخل غار هم حس ما را دارند یا نه ؟

نکته ای که جذابیت غار را بیشتر می کند علاوه بر مناظر عجیب و شگفت انگیزش، تجربه پیاده روی و قایق سواری در غاری آبی است (شبیه به علیصدر) .

برای رسیدن به  اسکله قایق ها باید ۴۵ متر پایین تر به سمت دهانه غار برویم که این مسیر را با ۱۰۶ پله مارپیچی طی می کنیم؛ از قایقران راجع به رطوبت هوا می پرسیم، او که شیفته و عاشق طبیعت شهر خود است، چیزی جز نیکی و طراوات نمی بیند و مشکلی با طبیعت و هوای حاکم بر غار ندارد، مشکل او تنها آدمیان است و بس.

همین رطوبت بالا سبب به وجود آمدن خزه های سبز و قهوه ای بر روی دیواره های غار شده و تنوع به مناظر آن بخشیده .

غار سهولان
غار سهولان

دومین غار آبی ایران

غار آبی سهولان در آذربایجان غربی، در دامنه رشته کوه‌هایی بنام کوتر قرار دارد و دومین غار آبی ایران بعد از علیصدر است. آغاز پیدایش آن را به دوره دوم زمین شناسی (کرتاسه) نسبت می دهند.

مساحت آن را تا دو هکتار پیش بینی کرده اند، مساحت داخلی آن حدود ۶۰۰ متر مربع است که از دو بخش خشکی و آبی تشکیل شده و محتویات آن سنگهای آهکی است. بخش آبی دارای سه حوضچه متصل به هم و دارای قندیل های زیبا و فراوان است که هرکدام از آن ها را با نامی می خوانند مثل: هشت پا ، لاک پشت، ستاره دریایی،خوشه انگور و … .

بیشترین عمق غار ۵۲ متر و میانگین عمق آن ۲۰ متر است. درجایی که قسمت آبی و خشکی بهم می رسند، در عمق غار شیب تندی وجود دارد و در انتهای آن تونلی است که کارشناسان معتقدند این تونل راهی مخفی بوده برای رسیدن به قلعه ی بالای کوه که امروز تنها دیواره سنگی آن موجود است، اما به مرور زمان بسته شده است .

درجه حرارات فضای داخل غار بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد در فصل گرم و سرد سال متغیر است و رطویتی در حدود ۷۵ درصد دارد. هنگام قایقرانی گاه قطره ای از بالا بر روی صورت می چکد که حاصل این رطوبت بالا می باشد .

غار سهولان
استان: آذربایجان غربی
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 36.654729 و طول 45.949779
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع: seeiran.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *