دریاچه ولشت در یک منطقه کوهستانی در جنوب غربی شهر چالوس و 7 کیلومتری شمال شرقی شهر کلاردشت قرار دارد. مسیر دسترسی به آن از طریق جاده کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز گردیده و در کیلومتر 23 به بعد از پل کجور به سمت غرب منشعب و در مسیری پرپیچ و خم با جنگل‌های زیبای کاج به روستای کردی چال و جاده‌ای خاکی تا کنار دریاچه منتهی می‌شود. دریاچه ولشت با مساحت حدود 150 هزار مترمربع و متوسط عمق آن 20 متر، زیستگاه پرندگان مهاجر است. در این دریاچه امکان ماهیگیری، شنا و قایقرانی وجود دارد.

دریاچه ولشت
دریاچه ولشت
دریاچه ولشت
دریاچه ولشت

 

برای رسیدن به این دریاچه باید راهی جاده چالوس شویم که پیچ و خم های کوهستانی و چشم اندازهایش زبانزد خاص و عام است. پس از جدا شدن از این جاده ی رویایی باز هم وارد مسیری دیدنی و تماشایی می شویم که از میان طبیعت می گذرد و جنگل های کاج در کنارش ما را به سوی ولشت بدرقه می کنند. مناظر روستایی و کلبه های کوچکی که وجود دارند از مقابل چشمانمان می گذرند و بر زیبایی های سفرمان می افزایند. پس از طی این مسیر و گذر از یک جاده ی خاکی وقت آن است که آرامش را در کنار دریاچه ولشت جستجو کنیم…

مسیری کوهستانی را طی می کنیم و در جستجوی دریاچه ای زیبا هستیم. دریاچه ای که در میان دره ای قرار گرفته و همچون جواهری خودش را از نگاه ها پنهان کرده است. آب از قلب زمین می جوشد و از طریق جوشش چشمه ها خودش را به دریاچه می رساند. در این میان نزولات آسمانی نیز بخش از آب آن را تامین می کنند. نام این دریاچه ولشت است و یکی از ۱۰ دریاچه ی آب شیرین ایران به شمار می رود. در اینجا جالب است بدانید که در کشورمان تنها ۲۸ دریاچه طبیعی و ۹ دریاچه بر اثر ساخت سد وجود دارد.

چشم انداز طبیعی این جلوه ی خدادادی به همراه ویژگی های باستان شناسی، مردم شناسی و هنرهای سنتی یکی از مقاصد زیبای شمال کشور به حساب می آید که علاقه مندان زیادی را به سوی خود می کشاند.

این دریاچه ی آب شیرین به عنوان هفتاد و یکمین اثر طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است و تمامی مناطق اطراف آن در لیست مناطق حفاظت شده ی سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ولشت بهار و تابستان است اما طبیعت در همه ی فصول جاذبه های خاص خودش را دارد.

بهار و تابستان: به دلیل سرسبزی منطقه بسیاری در این فصول راهی دریاچه می شوند اما شرجی بودن هوا ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، دما تا منفی ۳۰ درجه نیز کاهش پیدا می کند و حتی دریاچه یخ می زند.

استان: مازندران
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 36.538519 و طول 51.290488
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع: seeiran.ir و karnaval.ir

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *