فرسایش زمین توسط تندبادها، رگبار‌های فصلی و آب‌های سطحی طی سال‌های طولانی اثری فوق‌العاده زیبا و منحصر به فرد در جزیره‌ی قشم به وجود آورده است که هر سال بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کند. دره‌ی ستارگان در واقع تنها مورد موجود از این دست عارضه‌ی زمین‌شناسی است که در آسیا وجود دارد که در تنها ژئوپارک خاورمیانه قرار گرفته است.

دره‌ی ستارگان ستون‌های بلند با اشکال مختلفی دارد که اهالی منطقه معتقدند هنگامی که ستارگان با زمین برخورد کرده‌اند، خاک این منطقه بالا آمده و پس از آن مناطقی که بالا آمده بودند به هر شکلی که بوده‌اند خشک شده‌اند و این ستون‌های بلند و کوتاه را تشکیل داده‌اند. به خاطر چینش و همچنین شکل خاص این ستون‌ها، وزش باد در لا به لای آن‌ها ایجاد سر و صدایی ترسناک می‌کند که اهالی منطقه معتقدند صدای جن‌ها و ارواح سرگردانی است که در این منطقه حضور دارند. بومیان به همین دلیل در هنگام شب و تاریکی هوا از حضور در دره‌ی ستارگان خودداری می‌کنند.

شکل عجیب و غریب دره ستاره ها و تندیس های منحصر به فرد آن بازار روایات و افسانه های جالبی را در میان بومیان داغ کرده است. در برخی از این روایات و افسانه ها آمده که قرن ها پیش شهاب سنگ یا ستاره ای به زمین برخورد کرده و باعث شده تا این دره شکل بگیرد. به خاطر همین است که مردم این محل را استاره کفته و یا استار افتیده نامیده اند و امروز آن را دره ستاره ها می خوانند.

آنها بر این باورند که برخورد شهاب سنگ یا ستاره باعث جا به جایی خاک و بالا آمدن آن شده است. پس از فروکش کردن، خاک های جا به جا شده و بالا آمده به هر شکلی که بودند خشک شده و به صورت اشکال ستونی و سوزنی شکل و تندیس های مختلفی شکل گرفته اند.

هنگامی که در میان دره قرار می گیرید، کافیست سکوت کنید تا باد با پیچش در میان این تندیس ها صداهای جالبی را به گوش شما برساند. بنا بر باور مردم بومی، این صدای ارواح سرگردان است که گذرشان به دره ستاره ها افتاده و قصد عبور از آن را دارند. آنها بر این باورند که شب ها و با تاریک شدن هوا، رفت و آمد روح های سرگردان در این منطقه بیشتر می شود و به همین دلیل هیچ کس بعد از تاریک شدن هوا به سمت این دره نمی رود.

 

موزه سنگ 

با توجه به جهانی شدن قشم و ثبت آن به عنوان یک ژئوپارک، آموزش های زمین شناسی و آشنا سازی بازدید کنندگان با سنگ ها و کانی ها ضرورتی برای معرفی بهتر این جاذبه ی کشورمان به شمار می رود. به همن دلیل در جوار دره ستاره ها موزه کوچکی برپاست که در آن سنگ ها، کانی ها و سنگواره های جزیره قشم و جزایر همجوار و همچنین تعدادی از سنگ های متعلق به سایر نقاط ایران و جهان به نمایش در آمده است. بازدید از این موزه نیز می تواند بخشی از برنامه سفر و گشت و گذار شما در دره ستاره ها باشد.

خرید صنایع دستی

صدف ها و گوش ماهی ها، سوغاتی های خلیج فارس هستند که سوار بر امواج یا توسط غواصان به ساحل می آیند و با رسیدن به دست هنرمندان جزیره به لوازم تزیینی و … تبدیل می شوند. در دره ستاره ها غرفه ی کوچکی برپاست تا از این سوغاتی های زیبا و چشم نواز برای عزیزانتان بخرید و یادگاری ارزشمندی برای آنها ببرید.

روستای برکه خلف | پاک ترین روستای قشم

دره ستاره ها در جوار روستای برکه خلف واقع شده و برای بازدید از این جاذبه از این روستا عبور می کنید. بد نیست زمانی را هم به بازدید از برکه خلف اختصاص دهید که به عنوان پاک ترین روستای جزیره شناخته می شود. هر روز به هنگام صبح، بانوان این روستا پس از تمیز کردن خانه هایشان، از دم در خانه تا مسافتی آن طرف تر را تمیز می کنند و همین امر موجب می شود سیمای این روستا همیشه پاک و به دور از هر گونه آلودگی باشد.

با لباس های سنتی و رنگارنگ بدرخشید

در گوشه ای از این روستا، یک بانوی مهربان کلکسیون متنوعی از لباس های سنتی که با هنر دست زنان قشمی مزین شده اند را نگهداری می کند و برای اجاره و فروش ارائه می دهد. اگر تمایلی به خرید این لباس ها که البته ارزان هم نیستند، ندارید، حتما برای ساعتی آنها را با قیمتی برابر ۱۰۰۰۰ تومان اجاره کنید و در فرهنگ این جزیره و مردمانش غرق شوید.

نقش حنا بریزید

نقش حنا یکی از هنرهای بسیار زیبای بانوان قشمی است. کافی است در این روستا سراغ این هنرمندان را بگیرید تا با نقوش ذهنی، طرح های بسیار زیبایی برایتان بکشند. برخی در اصطلاح محلی به این کار نقش ریختن می گویند.

استان: هرمزگان
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 26.8699366 و طول 56.1229435
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع:  ، karnaval.ir و kojaro.com

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *