تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از 2300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار، همچون نگینی می درخشد. این تالاب هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی، حواصیل، لک لک سفید، خروس کولی و آبزیانی چون ماهی کپور و نوعی از ماهیان گورخری است. هوای مطبوع و چشم انداز های زیبایی که در این مکان قرار دارد، ان را در ردیف یکی از مهم ترین کانون های سیاحتی استان قرار داده است. این تالاب در مسیر شهرکرد – ایذه (استان خوزستان) واقع شده و با شهرکرد 60 کیلومتر فاصله دارد.

مساحت آبی تالاب چغاخور چیزی در حدود ۱۳۶۰ هکتار تا قبل از احداث سد چغاخور بر روی آن بود تا این که با ساخت سد روی آن به ۲۳۰۰ هکتار افزایش یافت . از سال ۷۸ به دلیل گونه های جانوری نادر در اطراف این تالاب و شرایط متنوع زیستی آن سازمان حفاظت محیط زیست آن را منطقه شکار ممنوع اعلام کرده است و آن را تحت پوشش و حمایت خود گرفته است. منطقه ی شکار ممنوع تالاب  تا ۲۵۰۰ هکتار مساحت دارد.
عمق آب این تالاب در زمان بارندگی و پرآبی به ۳ متر می رسد.

شرایط طبیعی اطراف تالاب نظیر کوه های اطراف، مرغزار پیرامون آن و… دست به دست هم می دهند تا تابلویی طبیعی و منحصر به فرد از خلقت را در این نقظه از سرزمینمان مشاهده کنیم.
وسعت سبزه زار اطراف چغاخور، در فصل گرما به علت کاهش آب، بیشتر می شود.
چغاخور آّب خود را از نزولات جوی ( باران و برف ) و چشمه های منطقه مانند چشمه سیبک، تنگ سیاه، زوردگان، اورگان، ساکی آباد، گلوگرد و… تامین می کند

نشیمن خان های بختیاری

منطقه چغاخور یکی از مناطق بسیار خوش آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری است که ییلاق خان ها و ایلخان های بختیاری بوده است.
می گویند این نام آمیخته ای از کلمه پارس و ترکی است به این صورت که “خور” در پارسی به چَم خورشید و آفتاب تعبیر شده و چغا به ترکی یعنی تپه و مرغزار و چغاخور یعنی “مرغزار خورشید”.
بختیاری ها به تالاب معادی یا گورآب می گویند.

تفریح در تالاب چغاخور

شرایط آب و هوایی و موقعیت دریاچه سبب شده تا همه روزه گردشگران زیادی به این دریاچه بیایند و ساعاتی را در آن بگذرانند. از تفریحات تالاب چغاخور می توان به عکاسی، پرنده نگری، ماهیگیری و… اشاره کرد.

۱ ) عکاسی

طبیعت چشم نواز این منطقه با گل های رنگارنگ و سبزه ها، کوه های اطراف و آب فیروزه ای تالاب شما را حتی اگر عکاس نباشید برمی انگیزد تا مناظر آن را ثبت کرده و دیگران را در این زیبایی شریک کنید.

۲ ) پرنده نگری

پرنده های مهاجر و بومی بسیاری در فصل پاییز و زمستان به این تالاب می آیند و تخم گذاری می کنند و علاقه مندان به پرنده نگری را مجذوب و شیفته خود می کند.

۳ ) ماهیگیری

یکی از جذابیت های تالاب چغاخور وجود ماهی های متنوع در آن است که ماهیگیران و علاقه مندان به این رشته می توانند، از این امکان استفاده کرده و ساعت هایی را به این تفریح بپردازند.

۴ ) قایقرانی

در تابستان و بهار که مسافران و گردشگران بیشتری به تالاب می آیند یکی از تفریحات گشت زدن در تالاب با قایق است.

 

۵ ) کوهنوردی

کوهنوردان بسیاری را درطول مسیر خواهید دید که برای رفتن از قله کلار از این منطقه می گذرند. کلار قله ای به بلندای ۳۸۳۰ متر از سطح دریاست که در فصل زمستان پوشیده از برف می شود و حتی گاهی تا اواخر بهار نیز سفید پوش است.
تماشای منظره تالاب با طبیعت پیرامونش، از فراز قله فوق العاده است.

۶ ) دوچرخه سواری

تورهای دوچرخه سواری در فصل بهار و تابستان یکی از مسیرهایی که انتخاب میکنند مسیر منتهی به تالاب چغاخور است.

۷ ) دشت شقایق

در فصل بهار در حاشیه این تالاب دشت پر می شود از گل های قرمز رنگ شقایق و  و لذت #سفر به تالاب چغاخور را  چندین برابر می کند.

آب و هوای تالاب چغاخور

تالاب چغاخور  زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل دارد که از  ۴ توده تاثیر می گیرد که عبارتند از:

۱ ) توده های هوای مدیترانه ای.

۲ ) توده های هوای قطبی و پرفشار از اروپا.

۳ ) توده های هوای قطبی از شمال کشور.

۴ )  توده‌هاى هواى حاره بحرى.

پوشش گیاهانی و جانوری منطقه

در این منطقه گیاهان شناور و نم پسند چون بید، مرغ جگن، پتامژتون، پلى گونیوم، ساز دیده می شود.
یکی از جذابیت های قابل توجه تالاب چغاخور وجود پرندگان زیبایی چون لک لک سفید، کشیم، باکلان، فلامینگو، شکارى ها، حواصیل، اکراس، قو، سلیم و کاکایى ها و خروس کولی، انواع مرغابی، غاز و اردک، آنقوت، چنگر و انواع حواصیل است که علاقه مندان به دنیای پرندگان را به اینجا می کشاند.
در آب چغاخور گونه های مختلف ماهی مانند ماهى گورخرى، زرده پر، عروس و کپور، فیتوفاک، آمور و شیرماهی نیز زندگی می کنند.

جالب است بدانید به دلیل وسعت خوبی که این زیستگاه دارد و همینطور عدم وجود آلاینده و یا حداقل وجود آلاینده های کم در آب این تالاب سبب شده تا ماهیان این تالاب ارزش ژنتیکی داشته باشند؛ همچنین از ویژگی های منحصر به فرد دیگر این تالاب وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپور دندان) در آب آن می باشد.

منطقه حفاظت شده چغاخور محل زندگی خزندگانی نظیر چون انواع مارها، بزمجه ها، لاک پشت آبزى و پستاندارانی چون گراز، شغال، سمورسنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ، انواع قورباغه می باشد.

مزایای تالاب چغاخور

۱ ) تامین آب اراضی کشاورزی در پایین دست تالاب
۲ ) زیستگاه مناسب برای گونه های ماهی گورخری ( ازخانواده گامبوزیا )

۴ ) انتقال آب مازاد تالاب چغاخور به منطقه صنعتی سفیددشت به منظور تأمین آب مورد نیاز طرح های فولاد از سال ۸۳
۳ )  دسترسی آسان و راحت به جاده آسفالته

امکانات و اقامت در منطقه چغاخور

برای رفتن به این تالاب نگران امکانات و مسیر نباشید، راه دسترسی به آن آسفالته می باشد و امکانات مورد نیاز مسافران مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، یک واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ در اطراف تالاب مهیاست. همچنین اگر اهل کمی ماجراجویی باشید می توانید در اطراف تالاب چادر بزنید و شبی را این گونه سپری کنید.

با توجه به اهمیتی که این تالاب دارد و همچنین حجم زیاد گردشرانی که به این منطقه می آیند ، طرح ساخت  دهکده سیاحتی چغاخور در فضایی به وسعت ۲۰ هکتار از زمین های حاشیه تالاب سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری قرار است به زودی به مرحله ی اجرا برسد تا به این ترتیب بتوان خدمات بهتری به مسافران چغاخور ارائه کرد.

مجتمع فرهنگی آموزشی آفتاب یک مجتمع اقامتی در حاشیه تالاب چغاخور و دراطراف دهستان آوردگان از توابع بخش گندمان شهرستان بروجن است که ساخت آن در سال ۱۳۸۹ به پایان رسیده است. این مجتمع تفریحی اقامتگاه های مناسبی با تمام امکانات دارد که می تواند انتخاب خوبی برای گردشران و مسافران تالاب چغاخور باشد.

همچنین یک مجتمع تفریحی و اقامتی با امکانات کامل تری از جمله شهربازی ، بازارچه و … نیز به نام مجتمع گردشگری الماس چغاخور نیز در حال ساخت است.

در کنار تمام این امکانات شما می توانید از ویلاها و خانه های شخصی که توسط مردمان محلی به گردشگران اجاره داده می شوند ، استفاده کنید.

بهترین فصل سفر به تالاب چغاخور

زمان مناسب برای سفر به تالاب چغاخور بهار و تابستان است که هوای خنک و طبیعت آن بسیار دوست داشتنی است و می توانید از گرمای هوای پایتخت به چغاخور پناه ببرید.
اما زمستان های این منطقه نیز مناظری فوق العاده از یخ زدن تالاب و کوه های سفید پوش دارد که برای دوستداران این فصل بسیار جذاب است.

استان: خوزستان
موقعیت جغرافیایی:  عرض: 31.923171 و طول 50.907941
آموزش مشاهده موقعیت جغرافیایی در اپلیکیشن ایران آفلاین

منبع: seeiran.ir و karnaval.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *